Netpaylas.net

Arsemia Antik Kenti Tanıtımı

Adıyaman‘ın Kahta ilçesine bulunan Arsemia Antik Kenti, kendi döneminde krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi olma özelliği taşımaktaydı. İl merkezine 63 kilometre uzaklıkta olan antik kent, M.Ö ll. yüzyılda Kommagene’lerin atası olan Arsemia tarafından kurulmuştur. Değişik ve güzel kalıntılara sahip olmakla birlikte bu antik kent, Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı bulunmaktadır. Tepe üzerinde konumlanmış […]

Arsemia Antik Kenti Tanıtımı
- 'de eklendi.

Adıyaman‘ın Kahta ilçesine bulunan Arsemia Antik Kenti, kendi döneminde krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi olma özelliği taşımaktaydı.

İl merkezine 63 kilometre uzaklıkta olan antik kent, M.Ö ll. yüzyılda Kommagene’lerin atası olan Arsemia tarafından kurulmuştur. Değişik ve güzel kalıntılara sahip olmakla birlikte bu antik kent, Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı bulunmaktadır.

Tepe üzerinde konumlanmış olan Mithridathes Callinichos’un mezar tapınağı ile sarayını görmek de mümkün. Çok sayıda heykel, bir kraliçe ve Antiochos başı da önemli kalıntılar arasındadır. Köklü bir tarihe sahip olan Arsemia Antik Kenti, görülmeye değer eserleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER