Netpaylas.net

Define Nerelerde Olur – Coğrafi Keşif

Kuşkusuz define işaretleri çözümünde en hassas konudur coğrafi keşif,   işaretlerin ve yardımcı işaretlerin bulunduğu bölgeyi  iyi etüt etmek işaret çözmenin neredeyse yarısı demektir.  Coğrafi yapının önemi ise eski insanların  ölü gömme gelenekleri, yaşam şekilleri ve dini inançları ile doğrudan ilişkilidir. Buna hemen bir örnek vermek gerekirse roma döneminde mezarlar dağın doğu yüzü tarafına yapılmaktadır.  İşte […]

Define Nerelerde Olur – Coğrafi Keşif
- 'de eklendi.

Kuşkusuz define işaretleri çözümünde en hassas konudur coğrafi keşif,   işaretlerin ve yardımcı işaretlerin bulunduğu bölgeyi  iyi etüt etmek işaret çözmenin neredeyse yarısı demektir.  Coğrafi yapının önemi ise eski insanların  ölü gömme gelenekleri, yaşam şekilleri ve dini inançları ile doğrudan ilişkilidir.

Buna hemen bir örnek vermek gerekirse roma döneminde mezarlar dağın doğu yüzü tarafına yapılmaktadır.  İşte bu dinsel amaca hizmet için yapılan bir işlemdir bir defineci eski yaşam alanına girdiğinde bu bölgenin mezarlarının nerede olduğunu bulması için geniş çaplı bir coğrafi keşif yerine dağın batı eteğine  sarkarak buraları araştırmalıdır. Bir medeniyetin tümüyle yaşam şekillerini bilmeniz sizin keşif alanınızı hem daraltır hemde derinlik konusunda önemli bilgiler verir.  Bilgisiz defineci bu tür mantıklı araştırmalar yerine bulduğu işaretin yanını yönünü kazıp kırarak boşa heves yapıp zaman harcar.  Bilgili defineci ise güneşin  doğarken ilk vurduğu tepe ve yüzlere yoğunlaşıp araştırma alanlarını daraltır. eski insanlar dini inançları gereği güneşin ilk vurduğu alanları seçtiklerini her defineci bilmelidir.

Düz ova: Düz arazi yapısı ile karşı karşıya geldiğiniz zaman  her taraf aynı burada ne yapacağız diyerek  umudunuzu yitirmeyin. işin aslı en basit defineler düz arazi yapısında bulunmaktadır.  özellikle mezar tespitinde düz arazi bire birdir.  buradaki şifre düz gibi görünen ovanın içinde hafif şişlikler ve öbekler vardır,  işte bu öbekler bizim dikkate alacağımız noktalardır. Birde bu düz araziye zemine sıfır yatay kayalar vardır işte bu kayalar arasında işaret yapmaya uygun olanlar vardır  ve bunların işaretleri her daim yön vermektedir.  Burada şunu belirtelim bu kayalardaki her oymayı define işareti  sanmayın kaya kalitesi zayıfsa  buradaki oymalar dolin, uvala yada tafoni olabilir. dolin zayıf kayalar üzerinde oluşan erime çukurlardır,  2 dolin birleşmesi sonucu ortaya çıkan oyuğa ise uvala denir bunları mezar işareti ile karıştırmamalısınız.  tafoni ise rüzgarın etkisiyle kayada açılan irili ufaklı kovuklardır.  Yine buna benzer kayalar üzerinde aşınma ile meydana gelen kanallara lapya oluşum denir . Bu oluşumlar 1 cm den 50 cm ye kadar değişebilir.

Yamaçlar:  Yamaç  ve şarampol yapan yerler genelde mezar yerleridir,   bu tür yerlerin yüzü güney ve doğuya başar vaziyette ise mezar olma ihtimali yüksektir, eğer kuzey tarafa bakar şekilde ise çok fazla dikkate almayın kabaca gözden geçirmeniz yeterlidir biz dağların kuzey yamaçlarını çok fazla dikkate almayız buda dinsel inançla alakalıdır.

Etekler: Dağ etekleri define araştırmalarında  öncelik verdiğimiz alanlardır.  etekten düze inmeden hafif yamaç yerler  dikkatle araştırmalıdır.  bu etek dağın göbeğine kadar olan mesafeyi alabilir bunun yukarısı yamaç dediğimiz  sınıfa girer.

Tepeler: Bulunduğunuz coğrafyada 1 yada daha fazla tepe varsa  ilk gitmeniz gereken güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepe olmalıdır. burası soylu insanların mezarları ile donatılır, buradaki kaliteli kayalarda bolca define işaretleri bulabilirsiniz. Bunun dışında dikkate edeceğiniz tepeler  toprağı deve tüyü renginde olandır.  buna söylede anlatabiliriz, kayalıktan ziyade daha çok toprakla kaplı olan tepeler olmalıdır, eğer 3 tepe varsa bu kutsal üçleme ile alakalı olabilir bu 3 tepenin biri baba biri oğul diğeri ise kutsal ruhtur. böylesi 3 tepelerin en değerlisi babadır yanı Ortancı büyüklükte olan tepe mal buradadır.

Dereler: Her coğrafyanın olmazsa olmazlarındandır dereler, bunların bir kısmı kuru dere bir kısmı akar deredir, bazı dereler ise kışın akar yazın kurur şekildedir.  Bir defineci dere araştırmalarında ilk bakması gereken yer deredeki çatallardır.   Edindiğimiz tecrübelere göre yaşam alanlarındaki tüm dere çatalları dolu çıkmıştır ve hatta yaşam alanı olmasa bile bir defineci çıktığı coğrafyada bir dere çatalına denk gelirse mutlaka inip kontrol etmelidir.  Bunun dışındaki önemliler-imiz değirmenlerdir.  Eski bir yaşam alanına geldiniz ve burada yaz kış kurumayan dere var işte bu dere değirmen deresidir inin ve değirmenin nerede olduğunu bulun sonrasında değirmen taşı ve emanetler.

Sergen Kayalıklar: çıktığınız coğrafyada sergen kayalıklar görürseniz işte üşen-memeniz gereken bir yürüyüş vakti.  Sergen kayalıklara gidin  ortalarda birisi şapka yapar şekildedir  mal bunun ya önünde yada arkasındadır, arkası dediğimiz üstüdür hadi hayırlı olsun.

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER