Reklamı kapat

Reklamı kapat
Netpaylas.net

Geçmişten Günümüze İletişim Araçları

Günümüzde teknolojiye yetişilmiyor,herşey çok kolaylaştı.. Peki insanlık şimdiye kadar nasıl haberleşti ? 1. Tamtam Yeryüzü üzerinde insanlığın var oluşundan buyana bilinen en eski çalgı türüdür. İlk insanın konuşma dili öncesinde duvar yazıları, duman ve vurmalı aletlerle iletişim kurduğu düşünülmektedir. 2. Dumanla haberleşme Dumanla haberleşme, haberleşmenin en eski yollarından biridir. Uzak bir mesafeden, dumanı görerek yapılan bir […]

Geçmişten Günümüze İletişim Araçları
- 'de eklendi.

Günümüzde teknolojiye yetişilmiyor,herşey çok kolaylaştı.. Peki insanlık şimdiye kadar nasıl haberleşti ?

1. Tamtam

Yeryüzü üzerinde insanlığın var oluşundan buyana bilinen en eski çalgı türüdür. İlk insanın konuşma dili öncesinde duvar yazıları, duman ve vurmalı aletlerle iletişim kurduğu düşünülmektedir.

2. Dumanla haberleşme

Dumanla haberleşme, haberleşmenin en eski yollarından biridir. Uzak bir mesafeden, dumanı görerek yapılan bir haberleşme biçimiydi.
Antik Çin’de, Çin Seddi’nde bir düşman saldırısına ilişkin haberler bir kuleden ötekine duman ile aktarılırdı ve böylece haberler birkaç saatte 750 kilometre uzağa ulaşabilirdi.

3. Güvercin ile haberleşme

Bilimsel adı Columba livia olan güvercinler, yüzyıllar boyunca güçlü yön bulma yetenekleri sayesinde insanlara hizmet etmişlerdir

4. Ulak ile haberleşme

Devlet hizmetinde bir yerden başka bir yere gönderilen hızlı hareket edebilen haberciler.

5. Telgrafla haberleşme

Telgraf, iki merkez arasında, kararlaştırılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir telekomünikasyon düzenidir.

6. Çevirmeli telefonla haberleşme

telefon birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtı.Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesinden sonra, bu defa da elektrik sinyallerinin yeniden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir.

7. Cep telefonu ile haberleşme

Cep telefonu, kolayca taşınabilen, geniş kapsama alanlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtı.

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER