Netpaylas.net

İzmir Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında, Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmış. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985 yılında restorasyonla çalışmalarıyla birlikte her iki asansör […]

İzmir Tarihi Asansör
- 'de eklendi.

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında, Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmış. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu.

Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985 yılında restorasyonla çalışmalarıyla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirilmiş. izmir asansör. 1900 lü yıllarda Museviler’in yoğun olarak yaşadığı semt olan Karataş’ta bulunuyor.

1992 yılında da Ahmet Priştina’nın girişimiyle restore edilen asansör, bulunduğu semte ve durağa da adını verdiği gibi, binayı Nesim Levi’den satın alan hayırsever Ayla Ökmen’in, Asansör‘ü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlamasının ardından, özel sektöre açıldı ve günümüzde restoran, bar, cafe olarak kullanılıyor. Burası körfezi izlemek ve güneşi batırmak için en romantik yerlerden birisi.

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER