Netpaylas.net

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Yıkık Kilise)

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Yıkık Kilise); Ku’damm da bulunan bu kilise, 2. Dünya Savaşı’nda tepesi zarar görmüş ve o haliyle muhafaza edilmekte olan bir kilise. Şehirde Hitler ile alakalı en ufak bir şey görememenin verdiği şaşkınlık (gerçi hak da veriyor insan), ve Yahudiler için yapılmış anıtın ardından bu kiliseyi de görmek, insanın üzerinde tuhaf bir etki bırakıyor. Kreuzber; […]

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Yıkık Kilise)
- 'de eklendi.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Yıkık Kilise); Ku’damm da bulunan bu kilise, 2. Dünya Savaşı’nda tepesi zarar görmüş ve o haliyle muhafaza edilmekte olan bir kilise. Şehirde Hitler ile alakalı en ufak bir şey görememenin verdiği şaşkınlık (gerçi hak da veriyor insan), ve Yahudiler için yapılmış anıtın ardından bu kiliseyi de görmek, insanın üzerinde tuhaf bir etki bırakıyor.

Kreuzber; Burası Türkiye. Baya bildiğimiz tabelalar, parktan gelen çocuk sesleri, dönerciler, teyzeler, kafeler herkes her yer Türk. Ama son zamanlarda aynı zamanda bir hipster cenneti ve şehrin gelişmekte olan alternatif noktasına da dönüştüğü için burada yapacak birçok şey bulmanız da mümkün. Öyle “Ben zaten Türkiye’den geliyorum gitmem oraya” tribine girmeyin, enteresan bir bölge.

Sachenhausen, trene binip Oranienburg bölgesinde inip bir süre yürüdükten sonra (ki biraz çaba sarf etmeniz gerekecek benden söylemesi, hazırlıklı gidin), karşınıza çıkacak, benim inanılmaz etkilendiğim Nazi kampı. İnsan gerçekten ne yapacağını, ne hissedeceğini, ne söyleyeceğini bilemiyor. Özellikle Auschwitz’e göre çok daha “konforlu” olduğunu öğrendiğimde gerçekten ağlamak istedim, bence mutlaka gidip görmelisiniz.

Tren ile giderken arada durursanız şaşırmayın, raylar çiftken bir anda teke düştüğü için arada beklemek gerekiyor. Buraya gidip geliş sürenizi de dahil ettiğinizde, birkaç saatinizi ayırmanız gerektiğini göz önünde bulundurun ve gününüzü ona göre planlayın. Çünkü merkeze yaklaşık 30 km gibi bir uzaklıkta.

Tiergarten; Son olarak, yerine Barok bir operanın yapılmasının kararlaştırıldığı (yerseniz) şehrin en büyük parkı olan Tiergarten var. Burası her mevsim ayrı güzel. Özellikle arkadaşlarınızla gittiyseniz kapın biranızı şarabınızı, yayılın çimlere ya da banklara ve keyfinize bakın. Kimse içki içiyorsunuz diye size kızacak değil, sorun yok.

Ne Giymeli?

Az önce de söylediğim gibi, özellikle kışın gidiyorsanız, yanınıza Türkiye’de haberlerde “bugün hava inanılmaz soğuk, dışarı çıkmayın” denilen günlerde dışarı giydiğiniz kıyafetlerinizi alın. Çünkü gerçekten çok keskin bir soğuk oluyor. Sonbahar ve ilkbahar gibi ara dönemler çok muallakta, bu yüzden hazırlıklı gitmekte fayda var. Yazın ise akşamları yanınızda üstünüze almalık bir şey bulundurduğunuz takdirde, ne istiyorsanız giyebileceğiniz ideal bir hava var.

Berlin için, giyim ile ilgili dikkatinizi çekmem gereken bir diğer nokta ise, yanınıza gece çıkarken mümkün olduğunca “cool” ve “hip” görünebileceğiniz birkaç şey almanız. Neden bunu vurguluyorum diye soracak olursanız, Berlin’in gece hayatı, özellikle son dönemlerde tavan yapmış durumda. Bu yüzden, eğer gece çıkıp eğlenmek gibi bir niyetiniz varsa, bazı club’ların girişinde ne giydiğinize gereğinden fazla dikkat ediyorlar. Bu uygulama her yerde mevcut değil, ancak kapıdan çevrilen insanlara şahit olduğum için hatırlatmakta fayda var diye düşündüm.

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER