Netpaylas.net

PHP ve WordPress Themes Tema Mobil Uyumlu Yapma ve Kaldırma

Selam canlar, bugün sizlere html,php ve wordpress de nasıl mobil uyuma ve sitenin nasıl mobil uyumdan cıkarılacağını anlatacağım. Bu anlatımı bu işte nirvanaya ulaşmış kişilere değil de daha da amatör kişilere göre anlatacağım kolay anlaşılması için o yüzden neden bu kadar ayrıntıya girdin diye yorumlarda eleştirmeyin ? Bir çok sitede araştırma yaptım sürekli belli bir […]

PHP ve WordPress Themes Tema Mobil Uyumlu Yapma ve Kaldırma
- 'de eklendi.

mobil-uyumlu-hale-getirin

Selam canlar, bugün sizlere html,php ve wordpress de nasıl mobil uyuma ve sitenin nasıl mobil uyumdan cıkarılacağını anlatacağım. Bu anlatımı bu işte nirvanaya ulaşmış kişilere değil de daha da amatör kişilere göre anlatacağım kolay anlaşılması için o yüzden neden bu kadar ayrıntıya girdin diye yorumlarda eleştirmeyin ? Bir çok sitede araştırma yaptım sürekli belli bir seviye üstü kişilere anlatım yapılmakta… her neyse

Öncelikle html ve php sitelerden başlayalım. Php sitemiz var fakat site direk geliyor mobilde tablette ve diğer ortamlarda hemen ilk önce şuradaki dosyayı indiriyoruz ve sitemizin anadizine atıyoruz ardından aşağıda vereceğim kodu sayfanızda mobile gitmesini istediğiniz yere yapıştırın ve mobilden hemen sitenizi girip deneme yapınız. Örnek veriyorum sadece belli sayfalarda mobile yönlendirmek istiyorsunuz o zaman sadece o sayfalara bu kodu yapıştırın. Tüm sayfalarda mobil uyuma geçmesini istiyorsanız wordpress mantığı header a yapıştırın tüm sayfalarda görünür şekilde olsun.

Kod:

<?php
include(“Mobile_Detect.php”);
$Tarayici = new Mobile_Detect();
if($Tarayici->isMobile()==TRUE or $Tarayici->isTablet()==TRUE){
echo “<meta http-equiv=\”refresh\” content=\”0;URL=http://m.netpaylas.net\”> “; //
exit;
}
?>

İyi tamam herşeyi yaptık peki mobil temamız nerede diyenlere söylüyorum onu da buradan indirin ? hadi iyisiniz.. internette daha güzellerini bulabilir yada direk html olarak çalışma yapabilirsiniz(ki bu en iyi şecenek) bu temamızı da hemen sitemize subdomain alarak oraya atıyoruz. Subdomaini m.sitemizinismi.com şeklinde alın ve yukarıda verdiğim kodda adresini verin.

Peki azat hocam mobilden nasıl kaldırıcaz sitemizi?

Hemen onu da söyliyeyim sitemizin üst kısımlarında standart olanlardan bahsediyorum genellikle yönlendirme yapılmıştır Html ve php sitelerde yukarıdaki kod olabilir direk mobil.php olabilir bu kodları kaldırmamız gerekiyor wordpress sitelerde genellikle aşağıdaki kod olur onu kaldırmanız halinde siteniz masaustu gorunumunu alır mobil ve diğer ortamlarda bu kod genellikle wordpress klasorlerınden header.php icerisinde bulunur ve en üsttedir.

Kod:

<meta name=”viewportcontent=”width=device-width” />

WordPress te bu işlemi yapmaktansa eklenti indirip mobil sitenizi içeriğinizle birlikte yayınlayabilirsiniz. Çünkü anlattığım yöntemde yapacağınız değişiklikleri mobil sürümde de değiştirmeniz gerekiyor fakat wordpress de eklenti araçılığıyla bu işlemden kolaylıkla sıyrılabiliyorsunuz.  O eklentiyi de buradan indirebilirsiniz.

Canlar durum bunlardan ibaret takıldığınız konuları bana yorum yaparak iletebilirsiniz o şekilde yardımcı olabilir diğer türlü her php ve html sitenin farklı bir kodu var onun icin de bu yazdığım kodlar olmuyorsa yorum yaparak iletin çaresine bakalım.

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER