Netpaylas.net

Tayland Vizesi

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor. Tayland gezisi için öncelikle en az 6 ay geçerli bir pasaportun olması gerekiyor. Tayland’da 30 günden fazla kalmak isteyenler Türkiye Tayland Büyükelçiliği’nden 60 günlük vize alabilirler. Ülkeye girişte verilen […]

Tayland Vizesi
- 'de eklendi.

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor.

Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor.

Tayland gezisi için öncelikle en az 6 ay geçerli bir pasaportun olması gerekiyor.

Tayland’da 30 günden fazla kalmak isteyenler Türkiye Tayland Büyükelçiliği’nden 60 günlük vize alabilirler.

Ülkeye girişte verilen Arrival&Departure Card (Geliş&Gidiş Kartları), doğru bir şekilde doldurulmalı Tayland’da kalınacak otel adresi de girilmelidir.

Eğer erken rezervasyon yaptığınız oteliniz varsa, adresini bir yere not edip bu formu doldururken kullanınız. Eğer şehre gittiğiniz zaman otel bakacaksanız da, internetten önceden edindiğiniz bir otel ismini not edip karta girmeniz faydanıza olacaktır.

Pasaport kontrolündeki görevli geliş kartınızı alacak ve gidiş kartınızı size verecektir. Çoğunlukla gidiş kartları kaybolmaması için pasaporta zımbalanır. Gidiş kartı ülkeden ayrılırken pasaport kontrol görevlisi tarafından alınıyor. Bunu kaybetmemeye dikkat edin.

Ülkeye girişte genelde seyahat sigortası sorulmamaktadır.

Eğer hali hazırda Tayland’da bulunuyorsanız göçmen bürolarından (Imigration Ofice) Tayland vizesi uzatılabiliyor. 1 aylık uzatma için 1900 Tayland Bahtı (120 TL) alınıyor.

Visa Run (Vize Yenileme)

Tayland’da uzun süre kalmak isteyenler vize bitiminde, komşu ülkelerden birine giriş çıkış yapması ile gerçekleştiriliyor. Bu şekilde yeniden vize alınabiliyor. Bu işi organize eden acenteler de bulunuyor.

Malezya, Myanmar (Burma), Laos ve Kamboçya visa run yapılabilen ülkeler arasında yer alıyor.

Vize süresinden daha uzun süre kalınması durumunda, ceza olarak her gün 500 Baht ödenmesi gerekiyor. Bu ücret 20.000 Baht olunca sabitleniyor ve artmıyor, ancak ülkeye tekrar girişte kara listeye alınıyor, Ülkeye girişiniz engelleniyor. Vize süresi bitimi sonrası en geç 15 gün içerisinde ilgili makamlara başvurmak gerekiyor.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER