Netpaylas.net

Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapma ve Yönlendirme

Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapma ve Yönlendirme Web sitenin mobil sayfası yok mu ? Sitenin mobil versiyonunu yaptınız ama nasıl yönlendirileceğini bilmiyor musunuz ? Tam aradaığıınz yerdesiniz ; bu makalemde sizlere mobil cihazlara uyumlu olmayan web sitenize nasıl bir mobil site yapılacağını ve bu sayfaya yönlendirmeyi anlatacağım. Umarım faydalı olur. Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapma […]

Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapma ve Yönlendirme
- 'de eklendi.

websitenin-mobil-sayfasini-yapma

Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapma ve Yönlendirme

Web sitenin mobil sayfası yok mu ? Sitenin mobil versiyonunu yaptınız ama nasıl yönlendirileceğini bilmiyor musunuz ? Tam aradaığıınz yerdesiniz ; bu makalemde sizlere mobil cihazlara uyumlu olmayan web sitenize nasıl bir mobil site yapılacağını ve bu sayfaya yönlendirmeyi anlatacağım. Umarım faydalı olur.

Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapma

Sitenin mobil versiyonunu yapmak için iki seçeneğiniz var . İlki CSS  dosyanıza bazı kod parçacıkları yerleştirmek sureti ile yapılmakta ikincisi ise yeni bir alt alan adı veya alt klasöre mobil uyumlu site kurmak ile olmaktadır. Ben bu yazımın tamamında ikincisi yani alt alan adı veya alt klasöre mobil site kurmayı anlatacağım.

1- Alt Alan Adı Kullanmak

Eğer web sitenizin mobil versiyonunu  “m.siteniz.com  veya mobil.siteniz.com” şeklinde yapmak istiyorsanız alt alan adı kurmanız gerekmektedir. Tavsiye ettiğim de budur , çünkü alt alan adı yeni bir site gibi göründüğü için ayrı bir seo çalısması yapılabilir sadece mobil hedefli reklam çalışması da yapılabilir.

Bunun için kullanduğınız panele girip ( Cpanel veya PleskPanel) alt alan adları kısmından yeni bir alan adı oluşturun ve adını “mobil” veya “m” koyun.

2- Alt Klasör Kullanmak

Eğer yukarıda anlatımda istemiyorsanız veya alt alan adı açamıyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu seçenek biraz daha külfetli olabilir ( alanı kaplaması hasebiyle )  . Bu seçenekte websitenizin olduğu ana dizine FTP aracılığı ile yeni bir klasör olusturun. Bu klasöre “mobil” veya  ” m “ismini verin .

Yukarıda verilen seçeneklerden birini yaptıktan  sonra bu kurduğunuz dizine veya klasöre WordPress kuruyoruz. Daha sonra wordpress için yapılmış en iyi mobil temalardan birini seçip kullanıyoruz.
Eğer wordpresss kurmayı bilmyorsanız veya mobil versiyonlu bir site yaptırmak istiyorsanız profesyonel danışman hizmeti alabilirsiniz.

Web Sitesini Mobil Sayfaya Yönlendirme

Evet yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra sıra geldi mobil cihazlardan giren ziyaretçileri bu sayfaya yönlendirmeye.  Bunun için ben htaccess dosyası ile yönlendirme seçeneğini anlatacağım . Tüm mobil cihazları tek seferde ve kolaylıkla yönlendirebileceğiniz bi yönetemdir bu.

Eğer .htaccess dosyanız yoksa FTP aracılığı ile sitenizin ana dizinine bağlanın. Burada yeni klasör oluşturarak ismini “.htaccess” yazın ve kaydedin. Kaydettiğiniz .htaccess dosyasını düzenlyerek içine şu kodu yerleştirin :

RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} "android|blackberry|ipad|iphone|ipod|iemobile|opera mobile|palmos|webos|googlebot-mobile" [NC] RewriteCond %{HTTP_HOST} !mobil\.website\.com [NC] RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/mobil [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.mobil.netpaylas.net/$1 [L,R=302]

 

Bu kodu kurduğunuz mobil sitenin tam adresini yazarak düzenleyip .htaccess dosyanıza yerleştirirsiniz. Hepsi bu kadar.

 

Comments

comments

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER